Tetőtér klíma

Hogyan kerül kiválasztásra a klíma tetőtérbe

 

A klímák telepítésénél általában van egy megközelítő érték, a hűtendő területhez szükséges készülék teljesítmény meghatározásához.

1 kW gépteljesítmény 8-10 m2 területhez elég. Ezért szokták azt javasolni, hogy egy 20m2 helyiséget egy 2,5 kW teljesítményű géppel hűtsünk, vagy egy 30-40 m2-es nappaliba legalább egy 3,5 kW-os gépet szereltessünk.
Ez a számítás nagy általánosságban teljesen igaz. De felmerül a kérdés, minden esetben alkalmazható?
Térjünk ki akkor egy kicsit azokra a tényezőkre, amik befolyásolják a készülék kiválasztását, elhelyezését.

Hol van a helység, amit hűteni szeretnénk?

Ha belegondolunk egy kicsit rögtön érthető, miért fontos ez a kérdés. A régi padlásokon a nyár forróságára, vagy a nagyszülői ház szobáinak hűs levegőjére. Pedig mindkettőben ugyan úgy a rekkenő nyár derekán jártunk. Ugyanolyan forróság volt kint és mindkettő ugyanakkora volt megközelítőleg. Akkor, ha beteszünk ugyanolyan klímákat, már mindkettő ugyanolyan kellemesen hűvös lesz? Elég lesz ez a padlásra ugyanaz a készülék és a hűs szobákba egyáltalán szükséges lesz-e?

Hova tudjuk elhelyezni a kültéri egységet?

Ki ne tapasztalta volna, hogy a nyári nap forrósága mennyivel elviselhetőbb egy nagy fa árnyékában egy tó partján, mint a város szűk mozdulatlan levegőjű utcáján, a betonon állva, a tűző napon. Pedig mindkettő ugyanúgy a nyár legmelegebb napjainak egyikén történik velünk, mégis az egyikre szívesen emlékszünk, míg a másik sose jöjjön elő többet. Klíma berendezésünk kültéri egysége is sokkal jobban érzi magát, ha nincs kitéve feleslegesen olyan körülményeknek, mint a tűző nap, a nehezen vagy nem átszellőző helyek, vagy erősen felmelegedő felületek közvetlen közelsége. Le tudja adni a bent felvett hőt minden helyen a kültéri egységünk?

A tetőterek hűtése esetén pont ez a helyzet áll elő. Elsősorban a tetőtér jelentős mértékben melegszik fel jobban egy normál helyiségnél, másrészt a kültéri egység elhelyezése is korlátozott lehetőségek között van, a legtöbb esetben a tetőre kerül, ahol folyamatosan ki van téve a nap sugárzásának, valamint a felmelegedett, átforrósodott cserepek, tetőfelület miatt sokkal melegebb környezetben kell leadnia a bent felvett hőmennyiséget.

Mekkora teljesítményű készüléket válasszunk?

Mindezeket figyelembe véve jól látható, hogy tetőtéri helységek hűtésénél jelentősen nagyobb igények jelennek meg, mint egy normál helység esetén. Alapvetően nagyobb mennyiségű meleget kell kiszállítanunk, a kültéri egység elhelyezése is csak alapvetően kedvezőtlen helyre lehetséges.

Egy nagyobb teljesítményű készülék adott esetben sokkal gazdaságosabban tudja ellátni az általunk kívánt feladatot. Míg egy éppen a határértékre méretezett gép mindig a maximális teljesítménye közelében kell, hogy dolgozzon, addig egy kicsit túlméretezett gép az ideális üzemállapota közelében tudja ellátni a feladatát, evvel hosszabb élettartamot, kevesebb szerviz igényt generálva. Azt gondolnánk, hogy többet fog fogyasztani. De ez nem teljesen igaz. Az a hűtőteljesítmény, amire szükségünk van állandó, így az előállításához szükséges villamos energia is állandó lesz.

Így a készülék kiválasztásánál mindenképp olyan berendezést keressünk, ami ezeknek a nagyobb igénybevételeknek is megfelelnek, a minőségük is lehetőleg jobb legyen, gondolva itt a kültéri berendezés javítási lehetőségeire, és a gazdaságos üzemeltetésre.

Szakembereink szívesen állnak rendelkezésre, a készülék kiválasztásában, az ideális elhelyezés megtalálásában és a telepítésben is.

Keresse Ügyfélszolgálatunkat elérhetőségeinken!